انواع برانکارد پزشکی

انواع برانکارد پزشکی

انواع برانکارد پزشکی

برانکارد چیست؟

برانکارد یکی از تجهیزات هتلینگ بیمارستانی است که به منظور حمل بیماران و مصدومان در شرایط حاد و اورژانسی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که بیمار دچار آسیب یا افت فشار شده باشد و نتواند حرکت کند، برای انتقال وی به مرکز درمانی از انواع مختلف برانکارد استفاده می شود. کاربرد دیگر آن در زمینه مراقبت های خارج از محیط درمانی توسط درمانگران امداد است. هم چنین در مراقبت کوتاه مدت در بخش اورژانس، جابجایی از داخل آمبولانس به بیمارستان و برای انتقال مصدومان جنگی از آن استفاده می شود. این وسیله دارای انواع مختلف است که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند و در ادامه این مقاله به آن ها پرداخته می شود:

 

 

برانکارد اسکوپ

یکی از پرکاربردترین انواع برانکارد، برانکارد اسکوپ است که بیشترین استفاده از آن در تصادف ها و سوانح خیابانی است. پس از قرار دادن بیمار بر روی این وسیله، بدن وی با تعدادی بند کاملا ثابت می شود و امکان تکان خوردن وی وجود ندارد. این ویژگی به خصوص در شرایطی که نخاع و ستون فقرات آسیب دیده باشد اهمیت دارد. این دستگاه به 2 یا 4 تکه تقسیم می شود و تکه ها زیر بدن بیمار قرار گرفته و سپس به هم قفل می شوند. علت نامگذاری این وسیله نیز همین است که مانند یک قاشق بیمار را در بر می گیرد. تکه ها قابل تا شدن و جمع شدن هستند و به راحتی جابجا می شوند. برانکارد اسکوپ قابلیت افزایش طول دارد و پس از افزایش طول از طریق لوله های تلسکوپی آن، قفل شده و تغییر طول نمی دهد.

این وسیله باید از مواد سبک و مقاوم مانند آلومینیوم ساخته شده باشد. زیرا نباید علاوه بر وزن بیمار، سنگینی مضاعفی ایجاد کند و سرعت جابجایی را کاهش دهد. علاوه بر این باید استحکام کافی داشته باشد و برای بیماران سنگین وزن نیز استفاده شود. معمولا در بخش میانی آن یک فضای خالی وجود دارد که امکان تصویربرداری از ستون فقرات بیمار را در شرایطی که نیاز به عکسبرداری سریع است فراهم می کند.

برانکارد اسکوپبرانکارد بسکت

در صورتی که حوادث در ارتفاعات، ساختمان های مرتفع یا دره ها رخ دهند، به طور مثال کوهنوردان در ارتفاعات دچار آسیب شده باشند امکان استفاده از برانکاردهای معمولی برای انتقال وجود ندارد. در چنین شرایطی از مدل بسکت استفاده می شود که به بالابر و بالگرد نیز به راحتی وصل می شود. این وسیله در استادیوم های ورزشی نیز برای انتقال ورزشکاران آسیب دیده استفاده می شود. برانکارد بسکت حالت کاملا صاف ندارد و در اطراف آن یک دیواره کوتاه تعبیه شده است که ساختار وسیله را مانند یک سبد می سازد که بیمار را در خود نگه می دارد. این وسیله از مواد نسوز و غیر سمی ساخته می شود و در برابر سایش و خوردگی مقاوم است. بنابراین در شرایط آب و هوایی مختلف با اطمینان کامل استفاده می شود. مدل بسکت دارای دو مدل یک تکه و دو تکه است که به شرح زیر می باشند:

 

برانکارد بسکت دو تکه

برانکارد بسکت دو تکه را می توان به دو قسمت مساوی تقسیم کرد و این مزیت باعث می شود برانکارد توسط یک نفر جابجا شود و فضای کمتری را اشغال کند. این مدل نیز دارای بندهایی است که بدن بیمار را به صورت ثابت بر روی برانکارد نگه می دارند و از حرکت کردن و افتادن وی جلوگیری می کنند.

برانکارد بسکت دو تکه

برانکارد بسکت یک تکه

برانکارد بسکت یک تکه نسبت به دو تکه فضای بیشتری را اشغال می کند. در صورت لزوم می توان بر روی آن یک تخته فیکس کننده قرار داد تا بیمار را کاملا صاف نگه دارد. هم چنین دارای تعدادی بند است که در قسمت های مختلف بدن بیمار بسته شده و بیمار را ثابت نگه می دارد و از افتادن وی جلوگیری می کند.

برانکارد بسکت یک تکه

برانکارد پاچلاقی

این وسیله یکی از محبوب ترین و مهم ترین مدل های برانکارد است که برانکارد اورژانس نیز نامیده می شود و قابلیت تبدیل شدن به صندلی را هم دارد. دو شکن در قسمت سر و پای این وسیله وجود دارد که با استفاده از آن ها از حالت صاف خارج شده و به صندلی تبدیل می شود. در صورتی که لازم باشد بیمار به صورت خوابیده انتقال داده شود از آن به صورت صاف استفاده می شود. هم چنین ممکن است در شرایطی لازم باشد بیمار به صورت نشسته به بیمارستان انتقال داده شود که در این صورت از قابلیت صندلی شدن این وسیله استفاده می شود. این وسیله دارای چرخ است و در صورت تبدیل شدن به صندلی، به عنوان صندلی چرخ دار نیز به کار می رود. هنگام قرار دادن آن در آمبولانس می توان چرخ ها را جمع کرد تا به راحتی در آمبولانس قرار داده شود.

این وسیله نیز باید از مواد سبک و مقاوم ساخته شود تا به راحتی بیمار با استفاده از آن جابجا شود. علاوه بر این، نباید به مرور در اثر جابجا کردن بیماران و تحمل وزن های بالا دچار آسیب یا تغییر فرم شود. برانکارد پاچلاقی از آلومینیوم ساخته می شود که هم سبک است و هم استحکام بالایی دارد. علاوه بر این قابل شستشو است و عفونت و آلودگی را انتقال نمی دهد. برای افزایش ایمنی بیمار در حین جابجایی، این وسیله در آمبولانس به صورت قفل شده قرار می گیرد و حرکت نمی کند. بندهای تعبیه شده بر روی آن بیمار را ثابت نگه می دارند و از افتادن وی جلوگیری می کنند.

برانکارد پاچلاقیبرانکارد ریکاوری

این دستگاه در بخش ریکاوری بیمارستان استفاده شده و بیمار را از اتاق عمل به اتاق ریکاوری انتقال می دهد. علاوه بر این می توان از آن برای جابجایی در بخش های دیگر بیمارستان و در شرایط اورژانسی استفاده نمود. در بیمارستان به ازای هر اتاق جراحی یک یا دو برانکارد ریکاوری قرار داده می شود. این وسیله دو شکن بوده و سطح آن سه تکه است. این دو شکن، سطح را به سه قسمت سر، بدنه و پا تقسیم می کنند که هر کدام می توانند در زاویه مورد نظر قرار بگیرند. ارتفاع نیز قابل تغییر است. معمولا این برانکارد دارای رویه ABS است که در برابر مواد شوینده و ضد عفونی کننده از آن محافظت می کند. بدساید آن نیز آکاردئونی بوده و قابلیت جدا شدن دارد. این بدساید از افتادن بیمار جلوگیری می کند. تشک آن فومی بوده و رویه چرم با مقاومت بالا دارد. این رویه قابل شستشو است و به مرور پوسته پوسته نمی شود.

برانکارد ریکاوریبرانکارد تک شکن

این برانکارد دارای یک شکن است که با استفاده از آن به راحتی تا می شود و از وسط به دو نیمه تبدیل می گردد. برانکارد تک شکن در حین جابجایی فضای کمی را اشغال می کند و آمبولانس نیز در یک محل مشخص بدون اشغال جای زیاد قرار داده می شود. قاب و بدنه این وسیله از آلومینیوم ساخته شده که هم وزن کمی دارد و هم مقاوم است. تشک آن نیز دارای پارچه برزنتی محکم است و در برابر شستشو مقاومت بالایی دارد. بر روی آلومینیوم آن رویه محافظ و ضد زنگ داده می شود که ضد باکتری و ضد لک نیز هست.

 

برانکارد صندلی شو

برانکارد صندلی شو هم برای حالت خوابیده بیمار و هم به عنوان صندلی برای حمل بیمار استفاده می شود. این وسیله قابلیت تا شدن دارد که باعث می شود فضای کمی را در آمبولانس اشغال کند و به دلیل صندلی شدن، در فضاهای کوچک مانند آسانسور و راه پله به راحتی استفاده می شود. هم چنین یک پشتی بلند دارد که سر بیمار به آن تکیه داده می شود. این وسیله از آلومینیوم ساخته می شود که سبک است و به راحتی جابجا می شود. هم چنین دارای چرخ است که در حالت صندلی به راحتی آن را انتقال می دهد.

برانکارد صندلی شوبرانکارد صحرایی برزنتی

برانکارد صحرایی برزنتی در شرایط اورژانسی خارج از بیمارستان و در بیمارستان های صحرایی برای حمل کوتاه مدت بیمار استفاده می شود. مزیت آن داشتن اهرم های قفل است و پس از قرار گرفتن بیمار روی آن، قفل شده و امکان تا شدن آن وجود ندارد. به این ترتیب امنیت بیمار فراهم می شود. بدنه آن از جنس آلومینیوم بوده و دارای پارچه برزنتی محکم و مقاوم است و در اثر حمل بیمار آسیب نمی بیند.

برانکارد صحرایی برزنتیخرید برانکارد در بازار تجهیزات پزشکی ایران

انواع مختلف برانکارد در بازار تجهیزات پزشکی ایران به فروش می رسد. هنگام خرید این وسیله باید دقت شود که نوع آن بسته به کاربرد مورد نظر مناسب باشد و به درستی انتخاب شود. هم چنین از مواد مقاوم و سبک ساخته شده باشد و در برابر مواد شوینده و ضد عفونی کننده مقاوم باشد. انواع برانکارد را در فروشگاه تجهیزات پزشکی درمان شو مشاهده می کنید.