معرفی انواع فشارسنج مدیسانا

معرفی انواع فشارسنج های مدیسانا

معرفی انواع فشارسنج مدیسانا

فشارسنج مدیسانا:

دستگاه فشارسنج یا اسفیگمومانومتر(Sphygmomanometer) یکی از مهم ترین و پر کاربردترین تجهیزات پزشکی سنجشی است که به منظور اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اصلی ترین و معتبرترین برندهای تولید کننده این دستگاه برند مدیسانا(Medisana) است که تنوع بالایی در ساخت این دستگاه دارد. در این مقاله، انواع فشارسنج مدیسانا معرفی می شوند و ویژگی ها و عملکرد هر کدام توضیح داده می شود.

 

 

فشارسنج چیست؟

فشار خون در شرایط نرمال حدود 120 بر 80 میلی متر جیوه است. با توجه به این که فشار خون یکی از مهم ترین پارامترها در سنجش سلامتی بدن است، لازم است در سنین مختلف به خصوص در افرادی که مستعد مبتلا به بیماری های فشار خون یا دارای مشکل فشار خون بالا یا پایین هستند به طور منظم بررسی شود. بیماری های مرتبط با فشار خون در اثر بالا رفتن سن، اضافه وزن، سابقه ژنتیکی، تغذیه نادرست و استرس ایجاد می شوند. بنابراین اگر بیمار علائمی دارد یا سابقه ژنتیکی مرتبط با فشار خون دارد لازم است تحت نظر پزشک به پیشگیری و درمان بپردازد.

 

دستگاه فشارسنج در انواع مختلف جیوه ای، عقربه ای و دیجیتالی ساخته می شوند. دو مدل عقربه ای و جیوه ای بیشتر در محیط های درمانی استفاده می شوند و برای استفاده از آن ها لازم است مهارت خاصی آن کسب شود. علاوه بر این، خود بیمار نمی تواند با استفاده از این دستگاه ها فشار خون را اندازه گیری نماید. لازم به ذکر است که به دلیل سمی بودن جیوه، استفاده از دستگاه فشارسنج جیوه ای توصیه نمی شود. فشارسنج دیجیتالی، دستگاهی پرکاربرد و محبوب است که علاوه بر محیط های درمانی در منزل نیز قابل استفاده است و بیمار می تواند به راحتی فشار خون خود را به این وسیله اندازه گیری کند. در مدل های دیجیتالی، علاوه بر فشار خون، ضربان قلب نیز اندازه گیری می شود و در صورت نامنظمی ضربان قلب یا آریتمی، دستگاه آن را تشخیص می دهد.

 

فشارسنج چیست؟

شرکت مدیسانا:

این شرکت بیش از 40 سال سابقه در زمینه تولید تجهیزات پزشکی سنجشی و خانگی دارد و با کیفیت ترین دستگاه ها را به بازار عرضه می کند. در این شرکت، افراد متخصص در زمینه پزشکی و تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند و تجهیزات ساخته شده توسط این شرکت به خصوص انواع فشارسنج مدیسانا، با در نظر داشتن سلامتی افراد و آسان تر شدن درمان و کنترل بیماری ها از جمله بیماری های مرتبط با فشار خون ارائه می شوند.

 

 

انواع فشارسنج مدیسانا:

پر فروش ترین مدل های فشارسنج مدیسانا در ادامه معرفی می شوند:

فشارسنج بازویی مدیسانا مدل BU510:

این دستگاه که از نوع دیجیتالی و بازویی است یکی از محبوب ترین مدل های فشارسنج مدیسانا می باشد که استفاده از آن برای تمامی افراد بسیار آسان است. با استفاده از این دستگاه، بیماران مبتلا به فشار خون می توانند به صورت روزانه فشار خون خود را مانیتور کنند و در صورت لزوم با پزشک خود مشورت نمایند. استفاده از این دستگاه موجب می شود از بسیاری از مشکلات فشار خون بالا مانند تاری دید، خونریزی از بینی و حتی سکته مغزی تا حد زیادی جلوگیری شود. از ویژگی های این فشارسنج مدیسانا می توان به دقت زیاد در اندازه گیری، سرعت بالا، امکان سنجش ضربان قلب و تشخیص آریتمی اشاره کرد.

 

علاوه بر موارد فوق، سبک بودن این دستگاه از مزیت های آن به حساب می آید و امکان جا به جا کردن آن و همراه داشتن دستگاه حتی در سفر را فراهم می کند. صفحه نمایش LCD دستگاه BU510 نتایج را به شکل واضح و خوانا نشان می دهد به طوری که افراد سالمند نیز می توانند اعداد نشان داده شده را به آسانی بخوانند. این فشارسنج مدیسانا با استفاده از 4 باتری 1.5 ولتی عمل می کند و کاف آن قادر است به دور بازو با اندازه 22 تا 36 سانتی متر بسته شود.

فشارسنج بازویی مدیسانا مدل BU510

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU516:

این مدل فشارسنج مدیسانا نیز از دستگاه های سبک وزن به حساب می آید و دارای وزن 300 گرم می باشد. علاوه بر این برای 2 کاربر قابل استفاده است و با داشتن حافظه داخلی، می تواند برای هر کاربر، 90 نتیجه اندازه گیری شده را ذخیره کند. این ویژگی برای بیمارانی مناسب است که به طور منظم و در فواصل کوتاه مدت باید به پزشک مراجعه کنند و لازم است گزارشی از فشار خون روزانه خود به پزشک ارائه نمایند. نتایج ذخیره شده در دستگاه، پزشک را در تجویز مناسب ترین دارو و شیوه درمان یاری می کنند.

 

علاوه بر این، فشارسنج BU516 می تواند میانگینی از فشار خون های اندازه گیری شده به بیمار یا پزشک ارائه دهد. کاف این فشارسنج به نرمی دور بازوی بیمار قرار گرفته و برای بازوهایی با اندازه 22 تا 36 سانتی متر کاربرد دارد.

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU516

فشارسنج مدیسانا مدل BU535:

طراحی این دستگاه منحصر به فرد است و دارای صفحه نمایش LCD است که امکان خواندن سریع و آسان نتایج را برای تمامی افراد به خصوص سالمندان فراهم می کند. علاوه بر این استفاده از آن آسان است و کاف آن به راحتی دور بازو با اندازه 22 تا 36 سانتی متر بسته می شود. این ویژگی باعث می شود افراد مسن نیز به راحتی و به طور مستقل بتوانند از این فشارسنج مدیسانا استفاده کنند.

 

همانند مدل های دیگر، فشارسنج BU535 نیز دارای حافظه داخلی است و با داشتن 120 جایگاه حافظه و امکان استفاده برای 2 کاربر، قابلیت ذخیره نتایج آن از مدل هایی که قبل تر معرفی شدند بیشتر است. به خصوص در مواردی که بیمار چند بار در روز فشار خون خود را انداز می گیرد، این دستگاه می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد. امکان انتخاب زبان در این دستگاه از مهم ترین ویژگی های آن است و هم چنین می تواند میانگین 3 فشار خون اندازه گیری شده آخر را محاسبه کند. یکی از منحصر به فردترین ویژگی های این فشارسنج مدیسانا امکان نمایش اطلاعات با رنگ های سبز، زرد و قرمز است که بر اساس سیستم ارزیابی WHO بوده و نشان می دهد که فشار خون در محدوده نرمال(سبز)، بالاتر یا پایین تر از حد نرمال(زرد) یا در محدوده خطرناک(قرمز) است.

فشارسنج مدیسانا مدل BU535

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU530:

دقت و سرعت اندازه گیری این فشارسنج مدیسانا بسیار بالا است و می تواند فشار خون و ضربان قلب را به سرعت نمایش دهد. هم چنین آریتمی را تشخیص می شود. صفحه نمایش LCD دستگاه بزرگ است و وضوح مناسبی دارد. مهم ترین ویژگی فشارسنج BU530 وجود بلوتوث است که باعث می شود بیمار بتواند اطلاعات ثبت شده در دستگاه را به تلفن همراه یا لپتاپ انتقال دهد یا توسط VitaDock تحلیل و ارزیابی نماید. این دستگاه می تواند میانگینی از 3 نتیجه آخر ارائه دهد و اطلاعات را تا 120 نتیجه در خود ذخیره نماید. لازم به ذکر است که میانگین گیری بر اساس مقیاس های سازمان بهداشت جهانی در دستگاه طبقه بندی می شود.

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU530

فشارسنج دیحیتال مدیسانا مدل MTP PRO:

فشارسنج MTP PRO نیز دیجیتالی و بازویی است و کاف آن به دور بازو با اندازه های 22 تا 32 سانتی متر بسته می شود. استفاده از این فشارسنج برای تمام افراد آسان است زیرا تنها با فشردن یک دکمه اندازه گیری را انجام می دهد. علاوه بر این صفحه نمایش آن این قابلیت را دارد که اعداد را واضح و درشت نشان دهد و افراد سالمند نیز بتوانند نتایج را به راحتی مشاهده کنند. وجود 99 جایگاه حافظه و امکان محاسبه میانگین نتایج و سنجش فشار خون برای 2 کاربر از مهم ترین ویژگی های این فشارسنج است. فشار خون های اندازه گیری شده در این دستگاه همراه با تاریخ و زمان سنجش، ذخیره می شوند و گزارش مناسبی را در اختیار بیمار و پزشک متخصص وی قرار می دهند.

فشارسنج دیحیتال مدیسانا مدل MTP PRO

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU514:

کاف این فشارسنج بسیار انعطاف پذیر بوده و مناسب بازو با اندازه 22 تا 36 سانتی متر است بنابراین افراد مختلف به راحتی می توانند از این فشارسنج مدیسانا برای اندازه گیری فشار خون خود استفاده کنند. نتایج اندازه گیری شده همراه با تاریخ و زمان در حافظه دستگاه ذخیره می شوند. این دستگاه برای 2 کاربر قابل استفاده است و برای هر کاربرد دارای 90 جایگاه حافظه می باشد. همانند مدل های دیگر، فشارسنج BU514 نیز می تواند میانگین نتایج را محاسبه نماید. هم چنین نتایج را بر اساس طبقه بندی WHO یا سازمان بهداشت جهانی با رنگ های سبز، زرد و قرمز که قبل تر به آن ها اشاره شد نمایش می دهد.

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU514

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU570:

این فشارسنج مدیسانا با داشتن دقت اندازه گیری 3 میلی متر جیوه و سرعت سنجش مناسب، در منزل و تمامی محیط های درمانی مانند مطب، درمانگاه و بیمارستان به کار می رود. مهم ترین ویژگی این دستگاه کوچک و سبک بودن آن است؛ به طوری که با داشتن وزن 190 گرم، سبک ترین مدل فشارسنج از برند مدیسانا به حساب می آید. بنابراین حمل آن آسان است و بیمار می تواند در سفر نیز آن را به همراه داشته باشد.

 

علاوه بر موارد فوق، وجود بلوتوث در فشارسنج BU570 موجب می شود بیمار بتواند اطلاعات ذخیره شده در 120 جایگاه حافظه دستگاه را به دستگاه های مختلف که دارای سیستم عامل اندروید یا IOS هستند انتقال دهد. هم چنین می تواند از 3 نتیجه آخر میانگین ارائه دهد. این مدل فشارسنج مدیسانا قادر از ضربان قلب را از 40 تا 199 ضربان در دقیقه اندازه گیری کند و در صورت تشخیص آریتمی، بیمار یا پزشک را مطلع نماید.

فشارسنج دیجیتال بازویی مدیسانا مدل BU570

نکات مهم در استفاده از انواع فشارسنج های مدیسانا:

  • حداقل 30 دقیقه پیش از اندازه گیری فشار خون باید از مصرف چای، قهوه و سیگار خودداری شود.
  • حداقل 5 دقیقه قبل از اندازه گیری، بیمار باید ثابت نشسته باشد و فعالیتی نداشته باشد.
  • هنگام اندازه گیری با فشارسنج مدیسانا لازم است دست بیمار بر روی یک تکیه گاه مناسب مانند میز قرار بگیرد.
  • در زمان استفاده از دستگاه بیمار نباید صحبت کند یا پاها را روی هم اندازد.
  • برای بستن کاف دستگاه، لبه پایینی کاف باید 2 تا 3 سانتی متر بالاتر از گودی آرنج قرار گیرد.

 

 

خرید فشارسنج مدیسانا در بازار تجهیزات پزشکی ایران:

انواع فشارسنج مدیسانا که در این مقاله معرفی شدند در بازار تجهیزات پزشکی ایران موجود می باشند. هنگام خرید این دستگاه ها لازم است دقت شود که دستگاه دقت اندازه گیری مناسبی داشته باشد و بسته به این که در چه محیطی و برای چه شخصی استفاده می شود، نتایج را به بهترین و واضح ترین شکل نمایش دهد. علاوه بر این قابلیت ذخیره اطلاعات به میزان مناسب بیمار را داشته باشد و در صورت لزوم، میانگینی از نتایج نیز ارائه دهد. کارشناسان وبسایت درمان شو می توانند شما را در خرید مناسب ترین دستگاه از میان فشارسنج های مدیسانا راهنمایی نمایند.