اجاره تجهیزات پزشکی خانگی

اجاره تجهیزات پزشکی خانگی

اجاره تجهیزات پزشکی خانگی

اجاره تجهیزات پزشکی در منزل

با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های تشخیص و درمان بیماری ها مدرن تر شده و تجهیزات پزشکی مختلف، این روند را بهبود بخشیده اند. با استفاده از انواع تجهیزات پزشکی می توان از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد یا در صورت بیمار شدن، درمان را با دقت و سرعت بیشتری انجام داد. بنابراین تجهیزات پزشکی نقش پررنگی در سلامت انسان ها دارند. این تجهیزات که در گروه های مختلف خانگی، کلینیکال، مصرفی و هتلینگ تولید می شوند کاربردهای متفاوتی دارند و ممکن است در بیمارستان یا منزل مورد استفاده قرار گیرند. تجهیزاتی که در منزل برای نگه داری بیماران در منزل استفاده می شوند معمولا دارای کاربرد کوتاه مدت هستند و پس از طی شدن دوره درمان نیاز به استفاده از آن ها وجود ندارد. اجاره تجهیزات پزشکی خانگی این مزیت را ایجاد می کند که بدون نیاز به خریدن دستگاه و صرف هزینه زیاد، دستگاه برای مدتی اجاره شده و در اختیار بیمار قرار گیرد و پس از درمان، به شرکت مربوطه بازگردانده شود.

 

تجهیزات پزشکی که در منزل استفاده می شوند دارای کاربرد دائم یا موقت هستند. دستگاه های دارای کارکرد دائم شامل پالس اکسیمتر، فشارسنج، تب سنج، دستگاه تست قند خون و … می باشند. اما دستگاه های دارای استفاده موقت شامل تخت بستری، مانیتور علائم حیاتی و … می باشند که همان طور که ذکر شد تجهیزات دارای کارکرد موقت، قابل اجاره دادن هستند. بیمار می تواند بسته به توانایی مالی خود از میان تجهیزات مختلف که در برندها و مدل های متنوع ارائه می شوند مناسب ترین دستگاه را انتخاب نماید. بیشترین دستگاه هایی که اجاره می شوند در سه گروه تنفسی، هتلینگ و CCU/ICU قرار داده می شوند:

 

تجهیزات تنفسی مانند اکسیژن ساز، سی پپ، بای پپ، ونتیلاتور.

تجهیزات هتلینگ مانند تشک مواج، تشک بیمارستانی، تخت بستری و پایه سرم.

تجهیزات CCU/ICU مانند مانیتور علائم حیاتی، هولتر فشار خون، پمپ سرنگ و پمپ سرم.

 

نکات مهم در اجاره تجهیزات پزشکی خانگی:

 

برای اجاره انواع تجهیزات پزشکی باید دقت کرد که:

دستگاه مورد نظر بر اساس تجویز پزشک و نظر کارشناس انتخاب شود.

دستگاه از لحاظ سلامت عملکرد به خوبی بررسی شده باشد.

کارشناس شرکتی که دستگاه از آن اجاره می شود نصب و راه اندازی دستگاه را انجام داده و موارد مورد نیاز را به بیمار آموزش دهد.

قطعات مصرفی همراه دستگاه نو و آکبند باشند.

 

در ادامه این مقاله به بررسی اجاره چهار دستگاه تنفسی بسیار مهم و پر کاربرد که برای درمان بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند پرداخته می شود:

 

اجاره اکسیژن ساز

 

اکسیژن ساز دستگاهی است که به منظور اکسیژن درمانی بیمارانی که دچار افت اکسیژن خون شده اند استفاده می شود. در شرایط نرمال، اکسیژن خون 95 درصد یا بیشتر است. اما در اثر بیماری های تنفسی مختلف ممکن است این میزان کاهش پیدا کند و بیمار دچار هیپوکسمی شود که بسیار خطرناک است و در صورت عدم درمان می تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد یا حتی منجر به مرگ بیمار شود.

 

دستگاه اکسیژن ساز، هوای محیط را به درون خون کشیده و پس از جدا کردن اکسیژن، آن را تغلیظ می کند و در نهایت اکسیژن پاک و بدون آلودگی و با خلوص بالا را از طریق یک ماسک مخصوص یا نازال به ریه بیمار می رساند. اکسیژن ساز جایگزین خوبی برای کپسول اکسیژن است زیرا مانند کپسول، نیاز به پر کردد مجدد آن وجود ندارد. این دستگاه در مدل های ثابت و پرتابل و در انواع 3، 5، 8 و 10 لیتری تولید می شود که بسته به نیاز بیمار و شدت بیماری، مدل مناسب انتخاب می شود. اکسیژن ساز ثابت مناسب استفاده در منزل است و جابجا کردن آن آسان نیست. اما دستگاه پرتابل در خارج از منزل مانند سفر یا محل کار استفاده می شود و دستگاهی سبک با استفاده آسان است. برای اجاره اکسیژن ساز باید به موارد زیر دقت شود:

 

1- بسته به بیماری و تجویز پزشک، میزان اکسیژن خروجی دستگاه چک شود. به طور مثال دستگاه های 10 لیتری برای درمان بیماری تنفسی با شدت بیشتر است.

2- دستگاهی که اجاره می شود قبلا چند ساعت کار کرده است.

3- خلوص اکسیژن خروجی بررسی شود.

4- قدرت کمپرسور دستگاه بالا باشد و بررسی شود که چند ساعت بدون نیاز به استراحت عمل می کند.

5- ظاهر دستگاه مناسب باشد و آسیب ندیده باشد.

6- صدای دستگاه زیاد نباشد.

7- تجهیزات مصرفی همراه آن مانند نازال بینی و ماسک اکسیژن آکبند باشند.

اجاره تجهیزات پزشکی خانگی - اکسیژن ساز

اجاره سی پپ

سی پپ یکی از تجهیزات کمک تنفسی است که به منظور درمان آپنه تنفسی و خروپف استفاده می شود. در آپنه تنفسی، قطع تنفس در طول خواب رخ می دهد که باعث کاهش اکسیژن رسانی به بیمار شده و در صورت عدم درمان باعث انواع بیماری های قلبی و مغزی و کاهش هوشیاری فرد در طول روز می شود. برای استفاده از سی پپ باید از بیمار تست خواب گرفته شود و پزشک معالج بر اساس آن، تنظیمات سی پپ را تجویز نماید. در سی پپ، فشار هوای مورد نیاز برای دم بیمار تنظیم می شود و دستگاه هوای محیط را به درون خود کشیده و فشار آن را تا میزان مورد نظر افزایش می دهد. سپس آن را از رطوبت ساز عبور داده و به ماسک تنفسی روی صورت بیمار انتقال می دهد. مدل دیگر سی پپ، اتو سی پپ است که نیازی به تست خواب ندارد و فشار هوای مورد نیاز برای از بین بردن آپنه را به صورت اتوماتیک اعمال می کند. برای اجاره سی پپ باید به نکات زیر توجه شود:

مشخص شود که بیمار به سی پپ نیاز دارد یا اتو سی پپ.

– دقت عملکرد دستگاه زیاد باشد.

– فشار دستگاه را بتوان به راحتی بر روی میزانی که پزشک معین کرده تنظیم کرد.

– ماسک سی پپ متناسب با اندازه و فرم صورت بیمار انتخاب شود و مدل آن(فول فیس، نازال یا نازال پیلو) مطابق شرایط بیمار تهیه شود. ماسک Full face دهان و بینی را می پوشاند و یک بند بر روی پیشانی نیز قرار می گیرد. در مدل نازال فقط بینی پوشانده می شود و در نازال پیلو، بالشتک هایی درون سوراخ های بینی قرار می گیرند.

دستگاه امکان گزارش گیری داشته باشد.

– مرطوب کننده دستگاه عملکرد درستی داشته باشد تا از خشک شدن راه تنفسی جلوگیری شود.

اجاره سی پپ

اجاره بای پپ

دستگاه بای پپ نیز مانند سی پپ یکی از تجهیزات کمک تنفسی است که از مشتقات ونتیلاتور به حساب می آید و در شرایطی که آپنه تنفسی بیمار شدت بیشتری داشته باشد یا برای سایر بیماری های تنفسی از این دستگاه استفاده می شود. بای پپ فشار هوای مورد نیاز برای دم و بازدم بیمار را تامین می کند. به این شکل، راه هوایی بیمار را باز نگه داشته و از آپنه جلوگیری می کند. این دستگاه نیز دارای یک مدل اتوماتیک به نام اتو بای پپ است که پیش از استفاده از آن نیاز به گرفتن تست خواب وجود ندارد و دستگاه به صورت خودکار فشار دم و بازدم بیمار را تامین می کند. در دستگاه بای پپ لازم است تنظیمات بر اساس تجویز و نظر پزشک معالج اعمال شود. ممکن است در ابتدا استفاده از بای پپ برای بیمار سخت باشد اما به مرور و با استفاده از آن در ساعاتی از بیداری، به دستگاه عادت نموده و به آسانی در طول خواب از آن استفاده می کند. برای اجاره دستگاه بای پپ باید نکات زیر مدنظر قرار بگیرند:

دستگاه دارای مدهای مختلف و مد تجویزی پزشک باشد.

– طیف فشار تنظیم شده در دستگاه مناسب باشد و بتواند فشار هوای مورد نظر پزشک را اعمال کند.

– عملکرد دستگاه مناسب باشد و بررسی شود که بای پپ چند ساعت کارکرد داشته است.

– ماسک بای پپ متناسب با شرایط بیمار و فرم و اندازه صورت وی انتخاب شود.

اجاره بای پپ

اجاره ونتیلاتور

ونتیلاتور دستگاهی است که عمل تنفس را برای بیمارانی که توانایی تنفس کردن ندارند انجام می دهند. در اثر برخی بیماری ها مانند دیستروفی عضلانی یا بیماری های تنفسی، بیمار قادر به تنفس نیست و لازم است برای وی تنفس مصنوعی با استفاده از دستگاه اعمال شود. ونتیلاتور عمل درمان را انجام نمی دهد، بلکه در شرایطی که بیمار با روش ها و داروهای مختلف در حال درمان شدن است، عمل تنفس را انجام می دهد. کادر درمان همواره در تلاش هستند که بیمار از ونتیلاتور جدا شود. برای استفاده کمتر از یک هفته از یک ماسک تنفسی استفاده می شود اما اگر بیمار بیشتر از یک هفته به دستگاه متصل باشد باید سوراخی روی گلوی وی ایجاد شده و یک لوله وارد نای شود. برای اجاره دستگاه ونتیلاتور باید به موارد زیر دقت شود:

 

– وضعیت بیمار و این که چه مدت لازم است از دستگاه استفاده کند بررسی شود تا در صورت لزوم لوله تراکستومی جایگزین ماسک شود.

– مدهای دستگاه بررسی شود و مد مورد نظر را بر اساس نظر پزشک داشته باشد.

– میزان ساعتی که دستگاه کار کرده و درستی عملکرد آن بررسی شود.

– ماسک و تجهیزات مصرفی آکبند در اختیار بیمار قرار گیرد.

 

اجاره ونتیلاتور

اجاره تجهیزات پزشکی خانگی در بازار ایران

در وبسایت فروشگاه درمان شو انواع تجهیزات پزشکی از جمله اکسیژن ساز، سی پپ، بای پپ و ونتیلاتور برای اجاره در اختیار بیماران قرار می گیرند. بیمار می تواند از میان برندهای مختلف مناسب ترین را با توجه به توجیه اقتصادی که برای وی دارد انتخاب نماید. کارشناسان درمان شو بیماران را در زمینه اجاره تجهیزات پزشکی خانگی راهنمایی کرده و پس از اجاره، نصب و راه اندازی و نگه داری از دستگاه را به بیمار و اطرافیان وی آموزش می دهند.